środa, listopada 14, 2018

Pochwała wolności


„Parada szła za ogromnym pojazdem, na którego czele stał jeden z artystów przebrany za lotnika, w dłoniach trzymał ogromne białe flagi. Za nim maszerowała na szczudłach kobieta, która niosła na ramionach wodę, kukła obwiązana czerwoną chustą i zwierzęta, przede wszystkim ptaki. Jeden z nich miał niebiesko-żółte kolory i pchał wózek, na którym znajdowało się ułożone z kolorowych rur gniazdo, a w nim papierowe pisklęta.”

Jak co roku Poznań zachwycił mnie rozmachem i doskonałą organizacją obchodów święta ulicy św. Marcina oraz odzyskania niepodległości, tym bardziej hucznie obchodzonym w tym roku z okazji 100 rocznicy. Również wystawa, która była moim pretekstem do wycieczki na drugi koniec Polski, na długo zostaną w mojej pamięci (nic nie powiem o rogalach, które zostaną mi w biodrach :)).

I kiedy sobie tak chodziłam i oglądałam, słuchałam i smakowałam to świętowanie, nie mogłam oderwać się od myśli o różnych aspektach wolności. Pewnie zgodzicie się ze mną, że wolność dla artysty ma szczególne znaczenie. Brak wolności może być  dla artysty impulsem do rozwoju, poszukiwania nowych rozwiązań, kreatywności. W swoich dziełach, wytworach może, pomimo braku wolności, mówić o tak ważnych sprawach, jak tożsamość narodowa, historia, honor, patriotyzm. Powstają wtedy wielkie malarskie przesłania jak „Hołd Pruski" Jana Matejki czy epokowe dzieła literackie jak „Noc listopadowa” Stanisława Wyspiańskiego.

Wolność dla mnie tu i teraz ma wymiar bardzo ludzki, zwyczajny - chcę mieć prawo do realizowania marzeń, planów, do podróżowania, zwiedzania. I wtedy mam przed oczami niesamowite obrazy polskiej artystki - Tamary Łempickiej.

„Sławna portrecistka paryskiej bohemy lat dwudziestych namalowała swój portret, który stał się ikoną tamtych czasów. Oto wizerunek nowoczesnej kobiety – wyemancypowanej i pewnej siebie. W niewielkim, niebieskim kapeluszu-kasku na głowie prowadzi samochód w tym samym kolorze. Dobrze wie, dokąd zmierza. Jest uwodzicielska i elegancka. W wyrazie twarzy modelki artysta wyraził kwintesencję kobiety wyemancypowanej, walczącej o swobodę i wolność przekonań.”


Tamara Łempicka, „Autoportret w zielonym Bugatti”, 1929

„Łempickiej można nie lubić. Za lekkie obyczaje, za kroczenie przez życie po trupach, za umiłowanie bogactwa, za jej „zbyt” erotyczną sztukę. Ale Tamarę trzeba podziwiać. Za siłę charakteru, za doskonałą zdolność obserwacji i łączenia różnych tradycji malarskich widoczną w jej obrazach, za ten erotyzm, który udostępniła kobietom i nadała im jako prawo. Najbardziej jednak należy podkreślić jej wkład w emancypację kobiet. Być może Łempicka była celebrytką swoich czasów, ale to dzięki temu pokazała, że kobiety też mogą kroczyć własną drogą, osiągając przy tym sukces.”

Mam nieodparte wrażenie, graniczące z pewnością, że mimo upływu lat ciągle trzeba rozmawiać o wolności. Zarówno o tej wolności rozumianej w szerokim znaczeniu- Państwa, Ojczyzny, patriotyzmu czy demokracji, jak i w prawie do własnego rozwoju. Kiedy w prywatnych rozmowach słyszę słowa pogardy dla innych strasznie się złoszczę. Unikam jak zarazy każdego przejawu szowinizmu, nacjonalizmu czy zwykłego chamstwa. Chciałabym każdej osobie dyskryminowanej, wyśmiewanej czy poniżanej powiedzieć, że zasługuje na szacunek, zrozumienie i wolność realizowania własnej drogi. 

Tak! Plenerowa Akademia Sztuki jest miejscem gdzie każdy może wyrażać swoje poglądy, realizować swoje marzenia, rozwijać kreatywność. Możemy wspólnie tworzyć, ale też możemy rozmawiać o ważnych i mniej ważnych sprawach. Nie musimy się ze sobą zgadzać, możemy mieć odmienne poglądy na życie, związki, diety. Jest tylko jeden warunek - w Plenerowej Akademii Sztuki Beaty Duda obowiązuje bezdyskusyjny szacunek dla drugiego człowieka. Tyle i aż tyle.

A w najnowszych informacjach ukazała się taka oto wiadomość:
"Na aukcji "Impressionist and Modern Art" domu aukcyjnego Christie's praca Tamary Łempickiej "La Musicienne" została sprzedana za 9 mln 87 tys. 500 dol., czyli ponad 34 mln zł. Tym samym ustanowiono nowy rekord cenowy za obraz polskiego artysty-malarza."



Fot. oraz cytat: http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,24155985,wielka-parada-na-sw-marcinie-i-obchody-100-lecia-niepodleglosci.html?disableRedirects=true
Cytat: http://www.polskina5.pl/motyw_wolnosci_w_malarstwie
Cytat: https://niezlasztuka.net/o-sztuce/kokietka-tamara-lempicka/
Cytat: https://kultura.onet.pl/wiadomosci/praca-tamary-lempickiej-sprzedana-za-ponad-34-mln-zl-to-najdrozszy-obraz-polskiego/htccyt6



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Monotypia DB , Blogger