środa, listopada 07, 2018

Świętomarcińskie rogale


Chodzenie do galerii sztuki jest dla artysty tak normalne, jak oddychanie. Ale nie każda galeria artystom się podoba, a dokładnie to, co się tam wystawia. Są też takie galerie, do których choćby przez zaspy śniegu i w ulewnym deszczu artysta się zaczołga. 
No dobrze, troszkę tylko podkolorowałam ten wstęp. 
Ale rzeczywiście jest kilka takich galerii, które mogłyby być moim domem. Jedną z nich (która mnie niesamowicie inspiruje) jest Muzeum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Aktualnie wydarzeniami i wystawami zawładnęła rocznica odzyskania niepodległości. Nie spodziewajcie się jednak zobaczyć przykurzonych obrazów patriotycznych zrywów (nawet jeśli zasługują na godne miejsce w historii sztuki). 

Poznańska galeria proponuje szereg imprez towarzyszących wystawie, które mają nas skłonić do refleksji i wciągnąć w dyskusję na temat wolności.

„Wolność to dopiero początek.
Wolność to pojęcie zarówno wzniosłe i zabarwione pozytywną emocją, jak i wieloznaczne i trudne do zdefiniowania. Stwarza to poważny problem, gdyż sposób rozumienia idei wolności jest kluczowy dla funkcjonowania każdej wspólnoty, w której określane są obszary podlegające regulacjom i te sfery życia, w które żadnej ustalającej owe reguły władzy nie wolno wkraczać.

Program „Pochwała wolności”, przygotowany przez CK ZAMEK w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, jest formą naszego udziału w dialogu na temat rozumienia idei wolności. Uważamy, że dyskusja na temat sposobu jej pojmowania powinna trwać nieustannie, uwzględniając różne punkty widzenia, ścierające się interesy, a przede wszystkim potrzeby grup mniejszościowych, którym sama niezależność państwowa i demokratycznie wyłaniana władza nie gwarantują automatycznie dostępu do pełni praw obywatelskich.

W tradycji polskiej pojęcie wolności odnosi się przede wszystkim do doświadczenia zaborów. Konsekwencje wynikające z historii w dużej mierze określają narrację dominującą podczas obchodów 100. rocznicy powrotu naszego kraju na mapę Europy. W takim ujęciu byt narodu i pomyślność polskiego etnosu są wartością nadrzędną, spychającą na dalszy plan zagadnienia dotyczące praw jednostki i wolności obywateli. Zdajemy sobie sprawę, podobnie jak pokolenie przełomu XIX i XX wieku, że bez niepodległej ojczyzny – w której swobodnie może rozwijać się tożsamość kulturowa, język i narodowa wspólnota – nie może być mowy o pełnej wolności. Niemniej niezależność państwowa jest dla nas warunkiem pierwotnym, koniecznym, lecz niewystarczającym dla urzeczywistnienia pełni idei wolnościowych.”

Jestem bardzo ciekawa tej wystawy, chociażby dlatego, że zupełnie nie znam bohaterów tamtego czasu, może poza Korczakiem, a jest to część naszej narodowej historii.
Nie odmówię sobie również parady z okazji odzyskania niepodległości i spróbowania poznańskich smaków. Poznań słynie przecież jeszcze z innej atrakcji - słodkich rogali! 

W tym roku będzie szczególnie uroczyście obchodzone święto ulicy św. Marcina, której towarzyszy nieodłączny element czyli Kiermasz Rogali Świętomarcińskich. Mam nadzieję, że będą równie pyszne jak w ubiegłym roku - kto chętny jechać ze mną? Ruszamy 11 listopada!


Fot. oraz cytat: ckzamek.pl/wydarzenia/3586-pochwaa-wolnosci-wolnosc-to-dopiero-poczatek-wysta/



2 komentarze:

  1. Oj bardzo smaczny ten post się zrobił :) Rogale Świętomarcińskie są przepyszne! Zazdroszczę i żałuję, że nie mogę pojechać ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Również żałuję :) Dziękuję za odwiedziny na blogu, zapraszam ponownie!

      Usuń

Copyright © 2016 Monotypia DB , Blogger